História makeupu Riasenka

01.12.2020

Tentokrát sa spolu s knihou Face paint pozrieme do histórie "prvých" riaseniek

Riasenka je pre mnohé ženy to hlavné, položka, ktorá im nemôže chýbať. Aj keď je veľmi podobná kajalu, ktorý sa používa už tisícky rokov, je riasenka v tejto modernej podobe len nedávnym vynálezom. Lampové sadze, uhoľný prach, spálený korok, popol a bazová šťava-to je len niekoľko z mnohých ingrediencií v domácich zmesiach používaných v histórii ku stmavnutiu rias (potvrdili mi to aj susedy dôchodkyne ). Vývoj komerčne vyrábanej riasenky akú poznáme dnes vieme vystopovať k jednej z najslávnejších britských kozmetických značiek, založenej francúzom Hyacintom Marsom Rimmelom.

(Pýtala som sa starších žien v mojom okolí na to čím sa maľovali, keď boli mladé. Skôr ako odpovedali sa začali smiať, že ony veru nikdy nevlastnili riasenku. Jednoducho si ráno pred robotou zobrali kúsok sadze a nalíčili sa)

V roku 1842 prevzal rodinný podnik syn Eugen a priviedol ho k veľkému úspechu

... Čo ale skutočne vyslúžilo Eugenovi Rimmelovi miesto v histórii makeupu bol Superfin, prvá komerčná netoxická riasenka z roku 1860. Rimmelova zabalená zmes vazelíny a uhoľného prachu spôsobila revolúciu. Akokoľvek bola pomerne nestabilná a rozmazávala sa, jej popularita zachvátila Európu ako požiar. Slovo Rimmel sa stalo synonymom pre riasenku...

...Rimmel svoju riasenku zdokonaľoval a upravoval, až nakoniec uviedol na trh Water Cosmetique. Bola to zmes mydla a pigmentu v pevnej tyčinke. Tá sa navlhčila vodou a zmes sa aplikovala kefkou (pôvodne bola určená na fúzy). Rimmel poupravil zloženie a v roku 1917 ho uviedol na trh ako jednu z prvých pevných riaseniek, ktorá mala slúžiť výhradne na riasy a obočie

Profesionálne riasenky používané v nemom filme sa samozrejme vyrábali už skôr. Prvú naozajstnú riasenku Cosmetic predstavil hollywoodsky vizážista Max Factor. Išlo o voskový základ v aluminiových tubách, ktorý sa krájal a pred nanesením sa musel rozohriať nad plameňom. Riasy síce intenzívne nafarbila, ale aj veľmi zlepovala. Avšak obyčajným ženám bola nedostupná, jej hustota a lepkavá konzistencia fungovala skvelo na plátne, ale pre každodenné nosenie sa nehodila.

Toto bol len kúsok z knihy Face paint od Lisy Eldridge, nabudúce sa spoločne pozrieme na očné tiene. Pridám Vám ešte jedno krásne video od Lisy Eldridge https://youtu.be/i8e5D83P6UI .

https://www.arcgis.com/apps/MapJournal/index.html?appid=923e684ef0be4a3f9c2b2f7e9be3d17f

Ďakujem Vám 

Janka 


Fotogaléria histórie