Kvety a ich magická chémia

23.02.2024

Chémia prírody je všade okolo nás. V tejto dobe sú slová ako ,,chemická reakcia" určitým tabu medzi ľuďmi ktorí žijú prírodným životom. Rada by som cez toto kvetinové kúzlenie ukázala čo sa v prírode deje, keď sa s jej zložením hráme a vytvárame tak krásne farebné svety. Skrze premenu farieb v kvetoch, plodoch, v celých rastlinách.


V takejto "hodine chémie" si ukážeme ako extrahovať práškový pigment z kvetov, napríklad z lupeňov ruží. Nejde len o ich usušenie a rozmixovanie na prášok. Ide o proces chemickej reakcie, ktorú si vytvoríme a zmeníme tak telo rastliny na jednu z jej farieb, ktorá sa skrýva niekde v jej vnútri. Od sýto červenej cez kráľovskú modrú až po zemitú zelenú. Takéto kúzlo vie vyčariť práve Ruža.


Po takomto procese nám vznikne prášok, ktorý po vysušení zmiešame s medovým farbiarskym základom. Naučíme sa ako ho vyrobiť, tak aby nám v spojení s kvetovým práškom vytvoril tuhú medovú farbu, ktorá nám vydrží aj jeden rok. Pohráme sa s viacerými práškami, tak aby sme si vytvorili paletku farieb s ktorou na záver kurzu budeme maľovať na akvarelový papier.


Trvanie kurzu : 2,5-3,5 hodiny (podľa cieľovej skupiny a naladenia)

Kurz je určený pre všetkých, pre deti, pre dospelých, pre školy. Pre cenovú ponuku mi napíšte mail na hiling.zdrava.krasa@gmail.com

videá z takýchto kurzov si môžete pozrieť na mojom instagrame tu


tvorenie