Výroba krémovej emulzie

26.02.2024

V prvom rade Vám chcem poďakovať za podporu a dôveru v moju tvorbu. Cieľom týchto mini kurzov je priblížiť výrobu každodennej a prírodnej kozmetiky Vám, ženám, mužom, deťom... Aby ste mohli zažiť to celé genius loci okolo prírody, byliniek a surovín s ktorými budete pracovať. Často je to veľké vzrúšo, ako napríklad pri výrobe dekoratívnej kozmetiky, kde sa viete veselo hrať s farbami. Alebo pri výrobe mastí a krémov, kde môžete na vlastné oči zažiť teóriu z hodín chémie. Teším sa že si takto jednoducho viete vytlačiť recept a hrať sa s ním z pohodlia vašej kuchyne


Výroba krému je hlavne o vás a o vašom vzťahu ku kvetom, bylinám, olejom ale aj ku chémii samotnej. Príroda je totižto jedna veľká chemická reakcia. Je to o vašom prepojení medzi týmto "surovinovým" svetom a vaším vnútorným svetom.

Ja osobne som asi ešte ani raz nevyrábala krém alebo iný druh kozmetiky iba s racio vedením. Keď potrebujem vytvoriť nový produkt vystupujem z hlavy von a všetku pozornosť presmerujem do intuície a do srdca. Áno je jasné, že ak už dobre poznám bylinky a kozmetické suroviny, tak sa mi prirodzene ľahšie pracuje s intuíciou. Vedenie a intuícia teda do istej miery potrebujú ísť ruka v ruke. Avšak stále si stojím za tým, že prvú výrobu nového produktu najprv len preciťujem. Napríklad pri takej emulzii:

Poviem si, že potrebujem krém na zrelú, suchú a normálnu pleť. Najprv si teda položím otázky:
Čo očakávam od tohto krému na pleť?
Aký pôžitok z neho chcem mať?

Otázky môžete mať rôzne a odpovede k vám určite prídu buď samé alebo skrze knihy

Napríklad teraz by som potrebovala krém, ktorý mi ráno dodá silu, energiu a ochranu. Pleti pridá rozjasnenie a výživu pre moju letom vysušenú pleť. Automaticky sa mi začnú vynárať oleje, maslá a vody, ktoré do neho chcem pridať. Ľubovníkovú vodu pre posilnenie duše a ochranu, šípkový olej pre pohladenie mojich pribúdajúcich vrások, pigmentových škvŕn a hĺbkovú výživu pleti. Kakaové a bambucké maslo pre jeho vôňu a homogénnosť. Mám rada dosť mastné, olejové krémy a preto si upravím aj percentuálne zloženie emulzie na mastnejší krém. Tu sa vo vás trocha pokúsim objaviť hravého tvorcu, ktorý sa nebojí experimentovať a hlavne sa nebojí skúšať aj skrze prvé nepodarky.

Chceš si spraviť skôr telový krém podobný mliečku? Použi tie isté suroviny, zmeň len ich percentá. Každopádne ja ostávam pri svojom výživnom krémiku. Pridávam do neho ešte ovsený prášok, ktorý v poslednej dobe nesmie nikde chýbať. Och ako ho ja len zbožňujem. O ďalších ingredienciách si povieme priamo v recepte.

Viac nájdete v recepte, ktorý si viete zakúpiť u mňa v obchodíku

Ďakujem krásne, Vaša Janka H

Fotogaléria